Filtr seznamu experimentů?

Zvolte požadované hodnoty úrovní a požadované štítky. V obsahu budou zobrazeny pouze úlohy mající jednu ze zvolených úrovní každé škály a alespoň jeden štítek. Pokud chcete filtrovat pouze podle některých škál nebo jen podle štítků, nechte ostatní skupiny prázdné.

Škály

Typ pokusu
Věková skupina
Potřebné vybavení
Čas přípravy pokusu
Čas provedení pokusu

Štítky

Kategorie
«
«
«

Hrající trubky

Pokus číslo: 2102

  • Cíl pokusu

    Cílem toho pokusu je ukázat, že trubky o různých délkách umí vydávat zvuk o různých tónech.

  • Teorie

    Zvuk je mechanické vlnění s frekvencemi přibližně 16 Hz až 20000 Hz, na které je citlivé lidské ucho. V každém prostředí se zvuk šíří jako podélné vlnění, to znamená, že kmity jsou rovnoběžné se směrem šíření vlny. V pevných látkách se zvuk může šířit také jako příčné vlnění, při němž jsou kmity kolmé ke směru šíření vlny.

    Rychlost zvuku ve vzduchu o teplotě 20 °C je přibližně 343 m·s−1. Známe-li rychlost zvuku v a jeho vlnovou délku λ, můžeme vypočítat jeho frekvenci f ze vztahu

    f=vλ.

    Trubka vydá tón tak, že do jejího konce udeříme nataženou dlaní. Po úderu se stlačený vzduch začne šířit trubkou, na volném konci trubky se část vlnění odrazí a v trubce vznikne stojaté podélné zvukové vlnění. Frekvence tohoto vlnění závisí na délce trubky.

  • Pomůcky

    Jedinou pomůckou jsou hrací trubky o různých délkách. K jejich výrobě potřebujeme instalatérské trubky o průměru přibližně 2 cm, které seřízneme na příslušnou délku, aby trubka vydávala požadovaný tón. Délky trubek odpovídající jednotlivým tónům jsou uvedeny v následující tabulce:

    tón délka trubky (mm) frekvence (Hz)
    C1 328 262
    D 290 294
    E 258 330
    F 243 349
    G 216 392
    A 193 440
    H 170 494
    C2 159 523

    Na obr. 1 je zachyceno pět trubek s vyznačením tónu, který trubka po úderu vydává. Trubky jsou označeny barvami, pomocí kterých je pak vytvořen „notový“ záznam (příklad takového záznamu je přiložen v sekci Vzorový výsledek).

    Obr. 1: Hrací trubky
  • Vzorové provedení

    • Tón vzniká úderem nataženou dlaní do jednoho z konců trubky (viz obr. 2).

    Obr. 2: Úder na trubku
    • S použitím pěti trubek zobrazených na obr. 1 (= pěti různých tónů) lze zahrát například skladby Ovčáci, čtveráci, Běží liška k Táboru nebo Sedí liška pod dubemZDE si můžete stáhnout jejich „notový“ zápis v barvách jednotlivých trubek.

  • Metodické poznámky

    • Studentům je nutné na úvod předvést, jak se na trubky hraje (jeden úder dlaní = jeden tón).

    • Učitel se při hraní písničky ujímá role dirigenta a ukazuje na příslušné barevné noty ve chvíli, kdy mají být zahrány.

    • S pomocí více různě dlouhých trubek lze zahrát i poměrně komplikované skladby, jak ukazuje například níže uvedené video převzaté z YouTube:

Typ pokusu: kvalitativní
Věková skupina: od 2. stupně základní školy
Potřebné vybavení: vyžaduje specifické pomůcky
Čas přípravy pokusu: delší než 10 minut
Čas provedení pokusu: 3–10 minut