Magdeburské polokoule
Pokus číslo: 2096
Cíl pokusu
Cílem pokusu je ukázat, jak se projeví rozdíl tlaků plynu (v tomto případě podtlak uvnitř polokoulí).
Teorie
Roku 1654 zrealizoval Otto von Guericke, starosta města Magdeburg, následující experiment. Dvě měděné polokoule o průměru 51 cm přiložil k sobě a vypumpoval z prostoru mezi nimi vzduch. Pak ke každé polokouli zapřáhl čtyři páry koní a ukázal, že těchto 16 koní nedokáže polokoule odtrhnout od sebe. Tímto experimentem byla dokázána existence atmosféry Země. Měděné polokoule u sebe držel tlak okolního vzduchu (atmosférický tlak).
Podobný experiment můžeme provést s přísavkami na nošení skla. Tento pokus se však od původního experimentu s dutými měděnými polokoulemi z hlediska provedení liší. Zatímco vzduch zevnitř skutečných magdeburských polokoulí byl vyčerpán, mezi přísavkami se množství vzduchu nezmění, pouze zvětšíme dutinu mezi přísavkami, čímž se sníží tlak vzduchu uvnitř.
V obou těchto pokusech je důležitý rozdíl tlaků. Je-li mezi dvěma polokoulemi (resp. přísavkami) nižší tlak než v jejich okolí, bude na tyto polokoule tlačit okolní vzduch tlakovou silou, která je přímo úměrná rozdílu tlaků vně a uvnitř. Polokoule o průřezu S se nám podaří odtrhnout pouze v případě, kdy tuto tlakovou sílu překonáme.
Pomůcky
dvě přísavky na nošení skla
dále potřebujeme dva studenty, kteří se budou snažit přísavky odtrhnout
Postup
Nejdříve očistíme gumový povrch přísavek.
Přísavky přiložíme gumovým povrchem k sobě a přisajeme.
Každou z přísavek chytí jeden student. Oba se snaží oddělit přísavky od sebe.
Vzorový výsledek
Studentům se pravděpodobně nepodaří přísavky odtrhnout. Pokud ano, je možné, že k sobě nebyly před přisátím dostatečně pevně přiložené.
Výpočet síly potřebné k odtržení polokoulí
Vypočítáme, jak velký je přibližně tlak vzduchu mezi našimi přísavkami.
Známe-li velikost síly F, kterou bychom přísavky dokázali oddělit od sebe, můžeme zjistit rozdíl tlaků vně a uvnitř přísavek Δp. Síla F je rovna součinu rozdílu tlaku Δp a plochy S, na kterou tento tlak působí:
\[F\,=\,\mathrm{\Delta}pS.\tag{1}\]Rozdílem tlaků rozumíme rozdíl atmosférického tlaku pa a tlaku mezi přísavkami pp. Vztah (1) tedy můžeme zapsat ve tvaru
\[F\,=\,(p_{\mathrm{a}}-p_{\mathrm{p}})S.\tag{2}\]Z rovnice (2) vyjádříme tlak mezi přísavkami pp:
\[p_{\mathrm{p}}\,=\,p_{\mathrm{a}}-\frac{F}{S}.\tag{3}\]Výrobce přísavek na sklo, které jsme k tomuto experimentu používali, uvádí, že mají nosnost 50 kg. Předpokládejme tedy, že pokud na přísavky budeme působit tahovou silou větší než F ≈ 490 N, podaří se nám je od sebe oddělit.
Plochu jedné přísavky S vypočítáme jako plochu kruhu, jehož poloměr r je v našem případě 6 cm:
\[S = πr^2.\]Dosadíme do vztahu (3) a dopočítáme číselné hodnoty:
\[p_{\mathrm{p}}\,=\,p_{\mathrm{a}}-\frac{F}{{\pi}r^2}\,\dot{=}\,\left(101325-\frac{490}{\pi{\cdot}0{,}06^2}\right)\,\mathrm{Pa}\,\dot{=}\,58\,\mathrm{kPa}.\]Vypočítali jsme, že tlak vzduchu mezi přísavkami je přibližně 58 kPa, tj. o něco více, než je polovina tlaku atmosférického. Přísavky však pravděpodobně mají vyšší nosnost než 50 kg, výrobce tuto hodnotu jistě uvádí s rezervou. Tlak vzduchu mezi přísavkami tedy nejspíš bude menší, než námi vypočítaná hodnota.
Technické poznámky
Když studenti tahají za přísavky, musí být opatrní. Může se stát, že se jim podaří přísavky odtrhnout, a pak hrozí pád studentů na zem. Je potřeba zajistit, aby v jejich blízkosti nebyly hrany nábytku a studenti si neublížili.