Indiánek ve vývěvě
Pokus číslo: 2101
Cíl pokusu
Cílem tohoto pokusu je ukázat, co může způsobit rozdíl tlaků uvnitř a vně nádoby. Ukážeme také, co se stane s předmětem, v jehož okolí snížíme tlak.
Teorie
Do vakuové nádoby vložíme předmět a nádobu příklopíme víkem. Uvnitř nádoby i vně je nyní atmosferický tlak vzduchu. Následně z nádoby vysajeme vzduch, přesněji jeho část. Uvnitř nádoby tedy klesne tlak, zatímco vně bude stále tlak atmosferický. Rozdíl tlaků vně a uvnitř nádoby způsobí, že víko vakuové nádoby od ní není možné oddělit – abychom jej odtrhli, museli bychom na něj působit silou přímo úměrnou rozdílu tlaků vně a uvnitř nádoby.
Pokud do nádoby vložíme předmět, v němž jsou vzduchové bubliny (například marshmallow bonbon, pivní pěnu nebo sladkého indiánka), a začneme z nádoby vysávat vzduch, předmět se bude zvětšovat. Tlak uvnitř vzduchových bublin se totiž snaží vyrovnávat s klesajícím tlakem okolním, a proto objem vzduchových bublin roste.
Pomůcky
vakuová nádoba a pumpa
staré zvrásněné jablko (lze použít také pivo, sladkého indiánka, marshmallow bonbon nebo nafukovací balonek)
Postup
Do vakuové nádoby vložíme jeden z připravených předmětů a nádobu přiklopíme.
Pomocí pumpičky vysáváme vzduch z nádoby a pozorujeme, jak se mění velikost předmětu uvnitř.
Ukážeme, že víko nádoby nejde zvednout.
Vpustíme dovnitř vzduch a opět přitom pozorujeme předmět.
Ukážme, že víko nádoby jde nyní snadno zvednout.
Vzorový výsledek
Na prvním obrázku vidíme jablko ve vývěvě, ze které ještě nebyl vysán vzduch. Použili jsme starší a velmi zvrásněné jablko.
Na následujícím obrázku byl vzduch z vývěvy vysán. Objem vzduchu uvnitř jablka vzrostl a slupka jablka je proto hladká.
V tomto videu uvidíte, co se při stejném pokusu stane se sladkým indiánkem ve vývěvě.
Dodatek: Kesonová nemoc
Při potápění je tělo potapěče vystaveno zvyšujícímu se tlaku. Vzduch, který potapěč vdechuje, obsahuje dusík, který se s rostoucím tlakem rozpouští v krvi. Jestliže se potapěč vynoří příliš rychle, tlak v jeho těle se rychle sníží, což způsobí, že se dusík začne uvolňovat v podobě bublinek. Tyto bublinky pak mohou zablokovat cévy a způsobit embolii.