Autíčko jezdící po zdi
Pokus číslo: 2106
Cíl pokusu
Cílem tohoto pokusu je vysvětlit, proč může speciální autíčko na dálkové ovládání jezdit po zdi nebo po stropě.
Teorie
Běžná autíčka na dálkové ovládání neumí jezdit po zdi, lze ale zakoupit speciálně upravené autíčko, které to dokáže. Takové autíčko je velmi lehké a má v sobě zabudovaný ventilátor, který vysává vzduch pod autíčkem.
Pokud autíčko přiložíme na hladký povrch, vysaje ventilátor vzduch mezi spodní částí autíčka a tímto povrchem, a pod autíčkem se tak vytvoří nižší tlak, než je okolní tlak atmosférický. Díky rozdílu tlaků vzniká tlaková síla, která autíčku nedovolí ze stěny nebo stropu spadnout.
Na stejném principu funguje pokus s magdeburskými polokoulemi, viz Magdeburské polokoule.
Pomůcky
Speciálně upravené autíčko na dálkové ovládání – můžeme jej sehnat pod názvem antigravitační autíčko.
Postup
Zapneme autíčko a dálkové ovládání.
Přiložíme autíčko na tabuli (nebo jinou svislou a hladkou plochu) a jezdíme po ní.
Výsledek
Na obrázku je autíčko jezdící po tabuli. Dobře jezdí také po okně nebo po monitoru počítače.
Technické poznámky
Pokud nebude povrch dostatečně hladký, autíčko po něm nebude moci jezdit. Například zeď je obvykle příliš hrubá, a tak na ní autíčko drží ve svislé poloze, ale nepohybuje se. Autíčko dobře jezdí po tabuli nebo po okně.
Metodické poznámky
Autíčko po zapnutí vydává podobný zvuk, jako vysavač. Studenti tak mohou snadno odhadnout, proč autíčko ze zdi nespadne.
Někdy si studenti myslí, že autíčko jezdí po tabuli proto, že jsou v něm magnety. Můžeme je pak nechat vymyslet, jak by šlo ukázat, jestli jsou v autíčku opravdu magnety, nebo autíčko drží ve svislé poloze z jiného důvodu. V takovém případě studenti často navrhnou, ať zkusíme jezdit po dveřích nebo po okně. Tak potvrdíme, že magnety v autíčku nejsou.