Miraskop
Pokus číslo: 2185
Cíl pokusu
Cílem pokusu je ukázat vlastnosti a fungování parabolických zrcadel.
Teorie
Parabolická zrcadla odrážejí paprsky rovnoběžné s optickou osou o do jednoho bodu, tzv. ohniska (na rozdíl od kulových zrcadel tedy netrpí tzv. kulovou vadou). Naopak, paprsky procházející ohniskem a dopadající na zrcadlo mají po odrazu směr rovnoběžný s optickou osou. Chod paprsků v obou případech ukazuje obrázek 1.
Miraskop je zařízení složené ze dvou parabolických zrcadel tak, že ohnisko jednoho zrcadla leží ve vrcholu zrcadla druhého; horní zrcadlo má v okolí svého vrcholu otvor. Vložíme-li na dno miraskopu (kde se přibližně nachází vrchol spodního a zároveň ohnisko horního zrcadla) nějaký předmět, vznikne ve vrcholu horního zrcadla jeho skutečný, vertikálně nepřevrácený a stejně velký obraz. Na obrázku 2 je vyznačen chod paprsků miraskopem. Výsledný efekt je známou a oblíbenou optickou iluzí.
Pomůcky
miraskop (obr. 3)
cokoli, čím si lze na obraz „sáhnout“
Postup
Miraskop složíme.
Na dno miraskopu umístíme předmět, v našem případě žábu.
Sledujeme otvorem ve svrchním zrcadle obraz předmětu a zkoušíme si na něj sáhnout.
Vzorový výsledek
Video níže ukazuje vzorový výsledek pokusu. V místě otvoru v horním zrcadle vzniká obraz žáby, která je uložena na dně spodního zrcadla, tedy mimo záběr kamery.
Technické poznámky
Pokud miraskop správně nedosedá, může být obraz zkreslený.
Může se stát, že vidíme nejen obraz, ale také předmět v miraskopu, či vůbec nic – výsledek závisí na úhlu, pod kterým se díváme.
Miraskop je v současné době (rok 2018) možné snadno sehnat v hračkářstvích mezi optickými klamy. Výhodou je, že spodní parabolické zrcadlo miraskopu, které nemá otvor, lze použít také v dalších pokusech z oblasti geometrické optiky.
Metodické poznámky
Na experimentu lze názorně vysvětlit fungování parabolických zrcadel. Nemusíme se však držet jen předmětu na dně miraskopu, lze jej umistovat do různých poloh a sledovat, co se s výsledným obrazem děje.
Doporučujeme zmínit, že kulová zrcadla mají kulovou vadu, a proto by při jejich použití v tomto experimentu docházelo k výraznějším deformacím obrazu.
Komentář
Hezké video s miraskopem naleznete také na webu Matfyz.cz: