LED v solném roztoku
Pokus číslo: 1718
Cíl pokusu
Cílem pokusu je ukázat elektrickou vodivost kapalin.
Teorie
Roztoky kyselin, zásad a solí, které vedou elektrický proud, se nazývají elektrolyty. Jejich vodivost je způsobena elektrolytickou disociací, při které vznikají kladné a záporné ionty. Elektrické pole, které vznikne v elektrolytu mezi katodou a anodou, působí na ionty elektrickými silami a vyvolává jejich uspořádaný pohyb – elektrický proud. Látkové změny vyvolané průchodem proudu elektrolytem na elektrodách se nazývají elektrolýza (podrobněji popsáno v Encyklopedii fyziky).
Napětí mezi vývody LED je úměrné vzdálenosti mezi oběma konci a orientaci vzhledem k elektrodám. Nejjasněji tedy svítí ty diody, jejichž vývody jsou orientovány rovnoběžně se směrem intenzity elektrického pole a ve směru správné polarity (katoda LED blíž záporného pólu zdroje).
Pomůcky
Postup
- Vývody LED umístíme na malé lehké destičky a jejich vývody roztáhneme směrem od sebe (viz obr. 2).
- Do nádoby nalejeme koncentrovaný roztok soli, vložíme elektrody a na ně připojíme zdroj napětí.
- Zapneme zdroj a postupně zvyšujeme napětí.
- Když do elektrolytu pod napětím vložíme LED, rozsvítí se podle toho, jak jsou orientované jejich vývody vzhledem ke směru intenzity elektrického pole.
Vzorový výsledek
Video níže ilustruje možný průběh pokusu.
Technické poznámky
- Místo elektrod můžeme použít alobal, kterým obalíme protilehlé stěny nádoby s roztokem.
- Vhodné napětí je dobré si předem vyzkoušet pomocí jedné diody položené na hladinu v propustném směru, později ho můžeme upravit tak, aby svit byl optimální.
- Diody můžeme otáčet a zkoumat, jak souvisí jejich svit s orientací vývodů.