Působení magnetického pole na cívku s proudem
Pokus číslo: 1738
Cíl pokusu
Cílem pokusu je ukázat, jak se chová cívka v magnetickém poli.
Teorie
Na cívku v magnetickém poli, kterou protéká proud, působí magnetické síly. Směr těchto sil určuje Flemingovo pravidlo levé ruky, které je podrobně popsáno v pokusu Působení magnetického pole na vodič s proudem. Proud v částech cívky rovnoběžných s osou teče opačným směrem, proto na horní a dolní část cívky působí magnetické síly opačným směrem. V důsledku toho se cívka natočí. V částech kolmých na osu teče proud rovnoběžně se směrem magnetického pole, proto na ně magnetická síla nepůsobí. Pokud otočíme směr proudu tekoucího v obou vodorovných částech cívky, natočí se cívka opačně.
Pomůcky
Demonstrační podkovovitý magnet, vodiče, cívka, stojánek na upevnění cívky, plochá baterie.
Postup
- Do stativu umístíme cívku tak, aby byla mezi póly podkovovitého magnetu a její rovina byla orientována svisle.
- Cívku připojíme k baterii a pozorujeme, že se cívka vychýlí.
- Cívku odpojíme a vrátíme do svislé polohy.
- Poté změníme směr proudu procházejícího cívkou (otočíme polaritu zdroje) a pozorujeme, že se cívka tentokrát natočila opačným směrem.
- Totéž zopakujeme s opačnou polaritou pólů magnetu.
Vzorový výsledek
Video níže ilustruje možný průběh pokusu. Natočení cívky lze sledovat pomocí modrého proužku přidělaného na její jedné straně.
Technické poznámky
- O soupravě využívané k pokusu, jejímž autorem je Václav Piskač, se můžeme více dozvědět zde.
- Cívka se po zapojení nevychýlí přesně kolmo na magnetické pole, což může být způsobeno především technickou nedokonalostí vyrobené cívky.
Komentář
Mezi další pokusy, ke kterým je využívána stejná souprava, patří Závislost velikosti magnetické síly na proudu a Působení magnetického pole na vodič s proudem.