Jednoduchý elektromagnet
Pokus číslo: 2198
Cíl pokusu
Cílem pokusu je sestrojit jednoduchý elektromagnet z co možná nejdostupnějších pomůcek a ukázat jeho funkčnost.
Teorie
V okolí vodiče s proudem vzniká magnetické pole. Chceme-li toto pole zesílit, navineme z vodiče cívku a vložíme do její dutiny tzv. jádro – kus kovu z magneticky měkké látky (látky, která se chová jako magnet pouze v přítomnosti vnějšího magnetického pole). Tímto jednoduchým způsobem jsme vyrobili tzv. elektromagnet. Velikost magnetického pole \(B\) v dutině cívky je přímo úměrná počtu závitů \(N\), velikosti proudu \(I\) a relativní permeabilitě jádra \(\mu_r\) a nepřímo úměrná délce cívky \(l\):
\[B=\mu_{0}\mu_{r}\frac {NI}{l},\]
kde \(\mu_{0}=4\pi\cdot{10}^{-7}\,\mathrm{NA^{-2}}\) je permeabilita vakua. Tento vztah ovšem přibližně splňuje pouze velmi dlouhá cívka (tzv. solenoid), ve které lze pole považovat za homogenní; v dutině reálné cívky se pole mění v závislosti na vzdálenosti od jejího středu.
Pomůcky
- izolovaný drát
- velký hřebík
- plochá baterie
- krokosvorka
- kompas/buzola nebo mobilní telefon s kompasem (my jsme využili aplikaci Kompas zabudovanou přímo do iOS)
Postup
Naviňte drát na hřebík a ponechte konce drátu volné a přístupné.
Na jeden konec drátu umístěte krokosvorku, druhým obtočte jeden z pólů ploché baterie.
K hřebíku umístěte kompas a krokosvorkou se dotkněte druhého pólu baterie. Pozorujte výchylku kompasu.
Vzorový výsledek
Ve videu níže je zachycen vzorový výsledek pokusu. Před připojením zdroje ukazuje kompas na telefonu směr magnetického pole určený magnetickým polem Země; po připojení zdroje se magnetické pole Země skládá s výrazně silnějším polem elektromagnetu, což vede k vychýlení „střelky“ do jiného směru.
Technické poznámky
Pokud je (na rozdíl od vzorového pokusu) izolace drátu zajištěna jeho nalakováním, je třeba konce drátu obrousit smirkovým papírem, aby došlo k odstranění izolujícího laku a drát mohl být vodivě spojen s přívodními vodiči.
Ve vzorovém pokusu bylo provedeno měření v tzv. netečném pásmu elektromagnetu, samozřejmě lze ale měřit i poblíž jeho pólů.
Kompas využívaný v chytrých telefonech nedoporučujeme využít při pokusech s komerčně dodávaný cívkami a jádry − magnetické pole by v těchto případech mohlo být příliš silné a potenciálně zařízení poškodit. Experimentování s hřebíkem a plochou baterií je ale z tohoto pohledu bezpečné.
Metodické poznámky
Doporučujeme rozdat pomůcky a nechat studenty využít vlastní telefony pro detekování změny magnetického pole. Samozřejmě, pokus lze provést i bez mobilního telefonu, s klasickou buzolou či kompasem.
Je na místě upozornit studenty na škodlivý vliv silného magnetického pole na přístroje.
Pravděpodobně se nepodaří navinout drát rovnoměrně tak, aby magnetické pole bylo alespoň přibližně homogenní, na což může být vhodné studenty upozornit.
Komentář
Máte-li tu možnost, lze využít detekování změny magnetického pole pomocí kompasu v chytrém telefonu i v terénu – např. u projíždějícího metra. Studenty to často baví a mnohdy překvapí.