Dělič napětí vytvořený z grafitové linky
Pokus číslo: 2192
Cíl pokusu
Cílem pokusu je sestrojit model jednoduchého děliče napětí a demonstrovat na něm princip jeho fungování.
Teorie
Dělič napětí (obr. 1) je název pro jednoduché zapojení, ve kterém můžeme na výstupu (U1) získat různě velkou část vstupního elektrického napětí U.
Vstupní napětí U se podle Ohmova zákona rozdělí mezi rezistory R1 a R2 v poměru jejich odporů. Napětí U1 lze tedy přímočaře regulovat změnou odporu R1 – lze odvodit, že pro něj platí:
\[U_{1}=U\frac{R_{1}}{R_{1}+R_{2}}.\tag{1}\]
V tomto experimentu budeme změnu odporu R1 realizovat tak, že do obvodu zapojíme různě dlouhou část grafitové linky. Přitom budeme předpokládat, že vrstva grafitu je v celé délce linky přibližně homogenní a má stejnou tloušťku – to nám umožní považovat odpor R linky za přímo úměrný její aktuálně zapojené délce l podle vztahu \(R=\rho\frac{l}{S}\), kde S je plocha průřezu linky a \(\rho\) rezistivita.
Odvození vztahu 1
Celkové napětí v obvodu je rovno součtu dvou dílčích napětí:
\[U=U_{1}+U_{2}.\tag{2}\]
Rezistory jsou zapojeny sériově, tedy proud procházející oběma rezistory je stejný. Dílčí napětí lze tedy podle Ohmova zákona vypočítat jako součin proudu v obvodu a jednotlivých odporů:
\[U_{1}=R_{1}I,\tag{3}\]
\[U_{2}=R_{2}I.\tag{4}\]
Vyjádřením proudu ze vztahů (3) a (4) dostaneme:
\[\frac{U_{1}}{R_{1}}=\frac{U_{2}}{R_{2}}\,\Rightarrow\,U_{1}=U_{2}\frac{R_{1}}{R_{2}}.\tag{5}\]
Vyjádříme-li nyní U2 jako rozdíl vstupního napětí U a výstupního napětí U1 (ze vztahu (2)), získáme:
\[U_{1}=(U-U_{1})\frac{R_{1}}{R_{2}}.\tag{6}\]
Závěrečné úpravy nám pak dají:
\[U_{1}\left(1+\frac{R_{1}}{R_{2}}\right)=U\frac{R_{1}}{R_{2}},\tag{7}\] \[U_{1}=\frac{\frac{UR_{1}}{R_{2}}}{1+\frac{R_{1}}{R_{2}}}=\frac{UR_{1}}{R_{2}(1+\frac{R_{1}}{R_{2}})}.\tag{8}\]
Nakonec tak získáváme hledaný vztah:
\[U_{1}=U\frac{R_{1}}{R_{1}+R_{2}}.\]
Pomůcky
- voltmetr
- plochá baterie o napětí 4,5 V
- vodiče
- krokosvorky
- tužka s měkkou tuhou
- papír
- pravítko
Postup
Na delší stranu papíru A4 či A3 narýsujte pomocí tužky a pravítka několik vodorovných čar tak, aby vytvořily silný grafitový pruh.
Změřte napětí baterie U.
Pomocí krokosvorek připojte k baterii grafitovou linku (obr. 2).
K zápornému pólu baterie připojte uzemněný vstup voltmetru (černý vodič). Druhý vstup voltmetru (volný červený vodič) bude sloužit jako posuvný jezdec.
Posouvejte volným vodičem po grafitové lince a pro jeho různé polohy změřte napětí U1.
Vzorový výsledek
Ve vzorovém provedení experimentu bylo do obvodu postupně zapojeno 25 %, 50 %, 75% a 100 % délky grafitové linky. Tabulka udává napětí U1 naměřené pro tyto případy.
část linky zapojená do obvodu 25 % 50 % 75 % 100 % napětí U1 [V] 1,3 2,2 3,3 4,7 V souladu s výše uvedenou teorií je patrné, že s délkou odporové linky roste napětí U1, které na děliči naměříme. Tato závislost by měla být podle vztahu (1) dokonce přímou úměrností – je ale patrné, že to rozhodně není splněno ideálně. Zásadní vliv mají samozřejmě nehomogenity grafitové linky, které zapřičiňují, že její stejně dlouhé úseky se svým odporem liší.
Technické poznámky
Pro výsledek měření je zcela zásadní, aby byla grafitová linka nepřerušovaná a ideálně všude stejně silná. Jen díky tomu pak lze pracovat s předpokladem, že délka linky je úměrná jejímu odporu.
Reálný dělič napětí je realizován reostatem. Na nevodivém válci je navinut odporový drát s izolací, po navinutí je izolace v jedné linii porušena a po této linii můžeme pohybovat jezdcem, čímž upravujeme velikosti odporů R1 a R2.
Metodické poznámky
Se studenty je možné nejdříve provést měření a následně je nechat vymyslet, jak takto navržený dělič napětí vlastně funguje.