Kapilární elevace a deprese
Pokus číslo: 2154
cíl pokusu
Pokus ukazuje kapilární elevaci (s vodou) a kapilární depresi (se rtutí).
Teorie
Ponoříme-li kapiláru (trubičku s velmi malým průměrem) do nádoby s vodou, vystoupí hladina v kapiláře výš než je hladina v nádobě. Tomuto jevu se říká kapilární elevace. Naopak, pokud ponoříme stejnou kapiláru do nádoby se rtutí, bude hladina v kapiláře níž než hladina v nádobě − v tom případě mluvíme o kapilární depresi.
Zda dojde ke kapilární elevaci nebo depresi závisí na kombinaci kapaliny a materiálu kapiláry − jestliže kapalina „smáčí“ stěny nádoby, hladina v kapiláře bude výš. Pokud kapalina „nesmáčí“, bude hladina v kapiláře níž než v okolí.
Rozdíl výšek hladin v kapiláře a v nádobě závisí na vlastnostech kapaliny (jejím povrchovém napětí a hustotě), na tloušťce kapiláry a tom, jak dobře kapalina stěnu nádoby smáčí nebo nesmáčí. Kvantitatvní odvození vztahu pro vzdálenost obou hladin lze najít v: Encyklopedii fyziky .
V experimentu je ukázána kapilární elevace s obarvenou vodou ve skleněné kapiláře a kapilární deprese se rtutí ve dvou různě širokých kapilárách.
Pomůcky
- průhledná nádoba
- kapilára nebo jiná tenká trubička
- rtuť, voda, případně potravinářské barvivo
Postup
Do hranaté nádoby nalijeme vodu, vnoříme kapiláru nebo jinou tenkou trubičku a pozorujeme, že hladina v kapiláře je výš než hladina v nádobě.
Totéž zopakujeme se rtutí. Je potřeba, aby kapilára byla na kraji nádoby a hladina v ní tak byla pozorovatelná.
Dbejte na bezpečnost! Páry rtuti jsou jedovaté, je potřeba dbát na to, aby se rtuť nevylila.
Vzorový výsledek
Fotografie ukazují možný výsledek pokusu:
Do obarvené vody ponoříme kapiláru a pozorujeme, že je hladina v kapiláře výš než hladina v nádobě.
Do rtuti ponoříme kapiláru a pozorujeme, že je hladina v kapiláře výrazně níž než v nádobě (šipka na fotce označuje hladinu rtuti v kapiláře).
Do rtuti ponoříme plastovou pipetu (s ustřihnutým vrškem). Vzhledem k tomu, že pipeta je tlustší než kapilára, není rozdíl hladin tak velký.
Odkaz na podobné experimenty
Závislost rozdílu výšek hladin na tloušťce kapiláry je podrobně ukázána v pokusu Výška hladiny kapaliny v kapiláře.
V jiném uspořádání je stejná závislost ukázána v experimentu Skleněné destičky ponořené ve vodě, aneb kapilární vzlínavost na klínu.
Metodická poznámka
Pro lepší viditelnost je vhodné vodu obarvit potravinářským barvivem.