Var vody v papírovém kelímku
Pokus číslo: 2191
Cíl pokusu
Cílem pokusu je uvařit vodu na přímém ohni v papírovém kelímku.
Teorie
Umístíme-li nad zapnutý plynový hořák prázdný papírový kelímek, shoří. Pokud ale naplníme kelímek vodou, bude tato voda teplo dodávané kelímku odebírat a tím jej ochlazovat – kelímek tedy nevzplane. Teplota vznícení papíru se pohybuje kolem 200 °C, a tak lze teoreticky přivést vodu až k varu, aniž by kelímek vzplanul.
Pomůcky
- papírový kelímek
- plynový hořák a zápalky
- stojan
- voda
Postup
Do kelímku nalijeme vodu a pak jej upevníme do držáku na stojanu. Hořák zapálíme a umístíme pod kelímek (obr. 1).
Vzorový výsledek
Ve videu níže je ukázán vzorový výsledek pokusu.
Technické poznámky
Pokud naplníte kelímek vodou zcela, může pokus trvat poměrně dlouho, řádově deset minut a více. Vzorový experiment byl proveden při zhruba polovičním naplnění kelímku.
Doporučujeme využívat silného plamene, voda se totiž nasává do papíru a kelímek se může rozpadnout. Zahříváním vody se proces nasakování do papíru zpomaluje, nicméně tento jev je stále patrný.
Je vhodné připravit si více kelímků, může se stát, že některý prosákne, začne kapat a může případně uhasit plamen hořáku.
Vodu lze vařit i v papírové misce. Z naší zkušenosti není tento pokus tak spolehlivý, jako při použití kelímku, obvykle se ale lze dostat na teplotu vody kolem 70 °C. Pokud chcete vyzkoušet místo kelímku misku, hezký a názorný návod na její výrobu najdete zde.
Metodické poznámky
Do vody můžeme ponořit teploměr a sledovat růst její teploty. Jakmile dovedeme vodu k varu, nárůst teploty se zastaví, což demonstruje existenci skupenského tepla varu.